Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, dziecko, aż do osiągnięcia pełnoletności, pozostaje pod władzą rodzicielską, która co do zasady przysługuje obojgu rodzicom. Na władzę rodzicielską składają się następujące uprawnienia: piecza nad osobą dziecka, piecza nad majątkiem dziecka, reprezentowanie dziecka.
Władza rodzicielska powinna być sprawowana w taki sposób, aby uwzględniała dobro dziecka i interes społeczny. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, to są oni zobowiązani i uprawnieni do jej wykonywania; decyzje dotyczące ich wspólnego dziecka, a w szczególności dotyczące jego nieistotnych spraw, winny być zatem podejmowanie wspólnie, za ich obopólną zgodą.
Jeżeli rodzice nie są w stanie wypracować zgodnego porozumienia, kwestie dotyczące istotnych spraw dziecka, rozstrzyga sąd opiekuńczy (np. wydaje zezwolenie na wyrobienie dziecku paszportu, gdy zgody takiej odmawia bezzasadnie jednej z rodziców).
Możliwa jest również następująca ingerencja sądu we władzę rodzicielską:
  • pozbawienie władzy rodzicielskiej (jeżeli rodzic rażąco zaniedbuje swoje obowiązki względem dziecka albo trwale nie interesując się dzieckiem)
  • ograniczenie władzy rodzicielskiej (jeżeli zaistniały sytuacje zawinione, tj. gdy rodzic nadużywa przysługującej mu władzy rodzicielskiej, albo gdy zaistniały sytuacje niezawinione – gdy rodzice żyją w rozłączeniu i nie potrafią porozumieć się w sprawach dziecka)
  • zawieszenie władzy rodzicielskiej (jeżeli władza ta nie może być wykonywania z powodu trwałej przeszkody)
W czym mogę Ci pomóc —
  1. Udzielę porady prawnej w zakresie tego, czy wobec Ciebie lub drugiego rodzica dziecka istnieją przesłanki do ograniczenia / pozbawienia / zawieszenia / przywrócenia władzy rodzicielskiej.
  2. Sporządzę wniosek o ograniczenie / pozbawienie / zawieszenie / przywrócenie władzy rodzicielskiej bądź odpowiedź na taki wniosek.
  3. Będę reprezentować Cię w procesie sądowym bez względu na to czy będziesz wnioskodawcą czy uczestnikiem.