Kontakty z dzieckiem
Zasadą jest, że jeśli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, to rodzice powinni ustalić sposób utrzymywania jego kontaktów z drugim rodzicem.
Jeśli rodzice nie są w stanie wypracować zgodnego porozumienia, konieczna staje się zatem ingerencja sądu zainicjowana wnioskiem o ustalenie tychże kontaktów. Uprawniony do kontaktów rodzic – w zależności od wieku dziecka i ich wzajemnych relacji - może żądać, aby spotkania odbywały się regularnie, w oznaczone przez niego dni, w miejscu zamieszkania dziecka lub poza nim, bezpośrednio lub telefonicznie czy mailowo. Ostateczny sposób kontaktów ustali jednak sąd, dla którego najważniejszym wyznacznikiem będzie dobro dziecka.
Wniosek o ustalenie kontaktów podlega opłacie sądowej w kwocie 40 zł.
Sąd może zakazać spotykania się z dzieckiem, zakazać zabierania go poza miejsce zamieszkania, uzależnić prawo do spotkań od obecności drugiego rodzica, albo innej wyraźnie wskazanej przez sąd osoby, zakazać porozumiewania się na odległość np dzwonienia do dziecka lub nałożyć inne ograniczenia, które uzna za niezbędne w konkretnej sprawie. Sąd również może zobowiązać rodziców do określonego postępowania np. skierować na terapię rodzinną lub do innych specjalistów zajmujących się pomocą rodzinie.
W czym mogę Ci pomóc —
- Udzielę porady prawnej w zakresie tego czy istnieją przesłanki do ustalenia kontaktów z dzieckiem, a jeśli tak to w jakiej formie i z jaką częstotliwością.
- Omówię wszystkie kwestie związane z ewentualnym postępowaniem sądowym.
- Sporządzę wniosek o ustalenie kontaktów lub o ich zmianę bądź odpowiedź na taki wniosek.
- Będę reprezentować Cię w procesie sądowym bez względu na to czy będziesz wnioskodawcą czy uczestnikiem.
- Zadbam o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem na czas trwania procesu.