Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewidują możliwość ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej na żądanie każdego z małżonków w trakcie trwania ich związku małżeńskiego. Uwzględnienie wniosku uzależnione jest jednak od wykazania ważnych powodów, przez które należy rozumieć okoliczności sprawiające, że w danej sytuacji wspólność majątkowa nie służy dobru założonej przez małżonków rodziny; taką ważną przyczyną będzie między innymi trwonienie wspólnego majątku i związane z tym negatywne zachowanie jednego z małżonków (hazard, uzależnienie, uchylanie się od pracy) czy lekkomyślne zaciąganie przez jednego z małżonków długów podważających podstawę utrzymania rodziny (w tym miejscu podkreślić, że sama obawa niekontrolowanego i bezzasadnego zadłużania rodziny nie stawi „ważnego powodu”).
Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W związku z tym sąd ma obowiązek w sentencji wyroku oznaczyć dokładnie datę (dzień, miesiąc, rok), w której powstanie rozdzielność majątkowa. Możliwe jest również żądanie ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wcześniejszą niż dzień wniesienia pozwu; w takim przypadku należy wskazać datę, od której ma zostać ustanowiona rozdzielność majątkowa (nie może to być dzień, w którym nie istniał jeszcze ważny powód ustanowienia rozdzielności majątkowej).
Opłata od wniosku wynosi 200 zł.
W czym mogę Ci pomóc —
  1. Udzielę porady prawnej w zakresie tego, czy istnieją przesłanki do zniesienia wspólności majątkowej w trakcie trwania małżeństwa.
  2. Omówię wszystkie kwestie związane z ewentualnym postępowaniem sądowym.
  3. Sporządzę wniosek o zniesienie wspólności majątkowej w trakcie trwania małżeństwa bądź odpowiedź na taki wniosek.
  4. Będę reprezentować Cię w procesie sądowym bez względu na to czy będziesz wnioskodawcą czy uczestnikiem.