Zaprzeczenie ojcostwa
W prawie rodzinnym istnieje odgórne założenie, że ojcem dziecka jest mąż matki dziecka o ile dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa lub przed upływem 300 dni od jego ustania np. w wyniku rozwodu. Warto pamiętać, że jeśli dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od ustania małżeństwa, ale już po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa to domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.
Jedynym sposobem na obalenie tego domniemania jest wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa, mające na celu wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka.
Osobami uprawnionymi do wniesienia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa są:
- mąż matki
- matka
- dziecko, gdy osiągnie pełnoletność
Termin na zaprzeczenie ojcostwa zależy od tego kto żąda zaprzeczenia. Jeśli zaprzeczenia żąda mąż matki to powództwo powinien wytoczyć w terminie 6 miesięcy od momentu w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka, nie później jednak niż do dnia uzyskania przez dziecko pełnoletności. Jeśli zaprzeczenia ojcostwa żąda matka to na złożenie pozwu ma 6 miesięcy licząc od dnia urodzenia się dziecka. Z kolei dziecko może żądać zaprzeczenia ojcostwa w terminie 3 lat od momentu uzyskania pełnoletności.
Pozew o zaprzeczenie ojcostwa podlega opłacie sądowej w wysokości 200 zł.
W czym mogę Ci pomóc —
- Udzielę porady prawnej w zakresie przesłanek i sposobu zaprzeczenia ojcostwa w procesie sądowym.
- Sporządzę wniosek o zaprzeczenie ojcostwa bądź odpowiedź na taki wniosek.
- Będę reprezentować Cię w procesie sądowym bez względu na to czy będziesz powodem czy pozwanym.