Matką dziecka jest kobieta, które je urodziła. Jeżeli w akcie urodzenia jest wpisana jako matka kobieta, która dziecka nie urodziła można żądać zaprzeczenia macierzyństwa.
Powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa dziecko wytacza przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, a jeżeli kobieta ta nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.
Matka wytacza powództwo przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka i przeciwko dziecku, a jeżeli kobieta ta nie żyje – przeciwko dziecku. Kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka wytacza powództwo przeciwko dziecku. Mężczyzna, którego ojcostwo zostało ustalone z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, wytacza powództwo przeciwko dziecku i tej kobiecie, a jeżeli ona nie żyje – przeciwko dziecku.
Termin na zaprzeczenie macierzyństwa zależy od tego kto żąda zaprzeczenia. Matka oraz kobieta wpisana w akcie urodzenia jako matka powództwo może wytoczyć w terminie 6 miesięcy licząc od dnia sporządzenia aktu urodzenia dziecka. Mężczyzna może je wytoczyć w terminie 6 miesięcy od momentu w którym dowiedział się, że kobieta wpisana w akcie urodzenia nie jest matką, ale nie później niż do uzyskania przez dziecko pełnoletności. Dziecko może wystąpić o zaprzeczenie macierzyństwa w terminie 3 lat od momentu uzyskania pełnoletności.
Zaprzeczenie macierzyństwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka.
Pozew o zaprzeczenie macierzyństwa podlega opłacie stałej i wynosi 200 zł.
W czym mogę Ci pomóc —
  1. Udzielę porady prawnej w zakresie przesłanek i sposobu zaprzeczenia macierzyństwa w procesie sądowym.
  2. Sporządzę pismo wszczynające sprawę o zaprzeczenie macierzyństwa bądź odpowiedź na takie pismo.
  3. Będę reprezentować Cię w procesie sądowym bez względu na to czy będziesz powodem czy pozwanym.